Jaki sport wybrać w ciąży?

Właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży. Jesteś bardzo szczęśliwa, ale zdajesz sobie również sprawę z tego, że teraz wiele zmieni się w Twoim życiu. Przede wszystkim to, że jesteś już odpowiedzialna nie tylko za swoje zdrowie i życie, ale też bezpieczeństwo swojego maleństwa. Zastanawiasz się więc z pewnością jak postępować, aby nie zaszkodzić swojemu dziecku, z czego zrezygnować i jakich nawyków się pozbyć?

Wiele kobiet, które są aktywne i bardzo ważny jest dla nich sport mają dylemat czy będą mogły nadal ćwiczyć i dbać o swoją kondycję? Owszem, niektóre sporty są zakazane podczas ciąży, jednak inne są zalecane i korzystne dla przyszłej mamy oraz dzidziusia. Jaki sport wybrać w ciąży?

Musimy pamiętać, że ciąża nie jest chorobą. Jeżeli twój lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań i zagrożenia, nie musisz cały czas leżeć i odpoczywać. Powinno być wręcz odwrotnie. Ciało musi być przygotowane nie tylko do porodu, ale również na ostatnie miesiące ciąży, które nie są łatwe i wymagają większej siły, a lepsza kondycja z pewnością pozwala lepiej przetrwać ten trudny czas.

Lekarze proponują głównie spacery, które pomagają zatrzymać kondycję, a w żaden sposób nie grożą życiu ani zdrowiu dla dziecka. Wskazane jest też pływanie, ale nie wyczynowe i zbytnio męczące.
Joga – jednak tylko pod okiem instruktora. Obecnie większość klubów fitness ma już w swojej ofercie specjalne lekcje aerobiku dla kobiet w ciąży.
Lekkie ćwiczenia na siłowni też nie będą niebezpieczne, jeśli będziesz pod kontrolą trenera i nie będziesz wyciskać z siebie siódmych potów.
Również w domu możemy wykonywać lekkie ćwiczenia, ale trzeba pamiętać, aby nie nosić ciężkich rzeczy i wyciągać rąk w górę! Pamiętaj! Jeśli tylko poczujesz się gorzej natychmiast przestań ćwiczyć.

W ciąży zabronione są oczywiście wszystkie sporty urazowe czyli: jazda konna, jazda na nartach, rolkach, itd., nie można też nurkować i intensywnie jeździć na rowerze. Najbezpieczniejszy w okresie ciąży będzie rowerek stacjonarny. Należy bezwzględnie wykluczyć wszystkie sporty niebezpieczne, zagrażające zdrowiu oraz życiu, takie, gdzie grozi nam upadek itp. Na okres ciąży musimy zapomnieć o wspinaczce, pływaniu na kite surfingu i innych tego typu sportach!

W ostatnich tygodniach ciąży, sport nie jest zalecany. Wówczas zostają nam już tylko spacery, jeśli mama czuje się na siłach. Najlepszy czas na ćwiczenia to drugi trymestr, kiedy przyszła mama czuje się dobrze, gdyż początkowe objawy jak mdłości, zmęczenie, senność uniemożliwiają uprawianie jakiegokolwiek sportu.

Jak widzimy ciąża nie musi zupełnie wykluczać aktywności fizycznej, nadal możemy dbać o swoje ciało i przygotowywać je do porodu. Musimy jednak pamiętać, że bezpieczeństwo dziecka i nasze jest teraz najważniejsze, a intensywniejsze ćwiczenia mogą zaczekać kilka miesięcy.

HTML Website Maker