Dieta dla aktywnych fizycznie

Ćwiczenia fizyczne sprawiają, że nasz organizm potrzebuje zdecydowanie więcej witamin oraz składników mineralnych. Dlatego też osoby uprawiające sport, będące w ruchu powinny zadbać o to, by w ich diecie znalazła się odpowiednia ilość niezbędnych witamin oraz składników mineralnych. Dzięki temu uzupełnimy braki, które powstały po treningu w wyniku pocenia się. Dobra dieta jest świetnym uzupełnieniem zdrowego stylu życia.

Dla osób aktywnych fizycznie bardzo ważna jest witamina B2. Jej źródłem jest chude mleko, chuda wołowina, jogurt oraz ciemne pieczywo i niektóre warzywa.
U osób uprawiających sport zwiększa się również zapotrzebowanie na witaminę E. Dzieje się tak dlatego, że trening zwiększa zapotrzebowanie komórek na tlen. U osób intensywnie ćwiczących bardzo często pojawia się również ból mięśni spowodowany wysiłkiem fizycznym. Witamina E pozwala zapobiegać bolesnym skurczom mięśni.
Ważnym składnikiem mineralnym, który musi uwzględniać dieta sportowców, jest chrom. Jest on niezbędny do prawidłowego spalania tłuszczów, a u osób regularnie ćwiczących przyczynia się do przyrostu masy mięśni. Jego źródłem jest m.in. cynamon, brokuły, jabłka oraz orzechy i pełne ziarna zbóż.

Ważnym składnikiem jest również potas, którego dobrym źródłem są świeże i suszone owoce: banany, morele i śliwki. Potas znajduje się również w ziemniakach. Koniecznie należy zadbać o to, by w diecie pojawiały się produkty zawierające cynk. Znaleźć go można w mięsie jagnięcym, chudym mleku oraz w pestkach dyni. W czasie treningu należy również pamiętać o piciu dużych ilości wody.

Easiest Website Builder