Sposoby na płaski brzuch

Stres powoduje, że na naszym brzuszku zaczyna gromadzić się tkanka tłuszczowa. Żeby się jej pozbyć musimy pamiętać nie tylko o właściwej diecie, ale też o relaksie. Jeśli zastosujesz się do pewnych wskazówek już po siedmiu dniach zauważysz różnicę, jednak musisz przestrzegać kilku zasad.

Dietetyczne przykazania:

- Zapomnij o głodówce! Kilka dni na wodzie lub diecie poniżej 100 kcal powoduje, że jesteś osłabiona i szybko wracasz do wcześniejszego odżywiania. Poza tym początkowy spadek wagi wywołuje głównie odwodnienie, a później chudniesz już bardzo wolno, bo zmniejsza się przemiana materii, a organizm, który jest głodzony oszczędnie gospodaruje zapasami.
- Jedz 5 posiłków dziennie, zachowując między nimi przerwy, około 2,5–3 godziny. Jeśli nie jesz cały dzień, np. w pracy, wracasz do domu głodna jak wilk i dosłownie pochłaniasz jedzenie.
- Najlepsze rezultaty osiągniesz, gdy dzienna racja dostarczy ci od 1000 do 1200 kcal.
- Po zakończeniu kuracji nie wracaj do starych nawyków żywieniowych, dzięki czemu zapobiegniesz efektowi jo-jo, powoli (np. o 100 kcal na tydzień) podnoś kaloryczność swojego menu. Docelowo powinnaś dostarczać organizmowi 2000–2300 kcal.
- Nadal trzymaj się zasad diety, nawet, gdy już osiągniesz wymarzoną sylwetkę.

Co i kiedy jeść?

- płatki owsiane + siemię lniane dodawaj do zup, sałatek i muesli. Siemię i płatki są bogate w błonnik, który zapobiega zaparciom i powoduje uczucie sytości.
- cukinia i sałata na przekąskę i do dań głównych. Warzywa te dostarczają jedynie 15 kcal w 100 g. Należą więc do jednych z najlepszych odchudzaczy.
- kilka orzechów – pomimo tego, że są kaloryczne (ok. 600 kcal w 100 g), są bardzo potrzebne, znajdujący się w nich tryptofan chroni przed stresem.
- chudy nabiał przynajmniej – raz dziennie, szczególnie na kolację. Chudy nabiał syci i poprawia przemianę materii. Zawarte w nim białko jest niezbędne do budowy mięśni.
- jabłka – przynajmniej jedno dziennie, jabłko zawiera wiele pektyn. Te niestrawialne włókna działają na jelita jak miotełka.

Przekąski raz dziennie!

- sok warzywny przecierowy – zawiera dużo błonnika, dlatego daje uczucie sytości. Szklanka soku pomidorowego, marchewkowego lub wielowarzywnego dostarcza ok. 50 kcal, soku buraczanego tylko 35 kcal!
- chudy twaróg – to źródło białka. 100 g niskotłuszczowego sera ma nie więcej niż 90 kcal.
- marchew – warto mieć zawsze pod ręką. Chrupanie marchweki zaspokoi potrzebę podjadania, a co najważniejsze nie tuczy. 100 g surowej marchewki to zaledwie 27–33 kcal.
- gotowany bób – ma 66 kcal w 100 g. Po zjedzeniu garści bobu poczujesz się naprawdę najedzona, ponieważ dostarcza wiele białka i błonnika.

Słodkie pokusy

Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, zamiast ciastka z kremem lepiej sięgnij po coś, co oszuka twoje łaknienie:

- suszone morele i śliwki – 100 g dostarcza ok. 280 kcal.
- gorzka czekolada – jedna kostka to 22 kcal
- arbuz – możesz się nim zajadać do woli, bo 100 g to tylko 15 kcal
- słodzik – używaj go zamiast cukru. Słodzik jest wydajniejszy oraz mniej kaloryczny (200 kcal w 100 g, cukier – 400 kcal).

Pamiętaj, aby wykluczyć z diety:

- sól, która zatrzymuje wodę w organizmie (ważysz więcej i wyglądasz jak opuchnięta)
- fast foody – większość z nich ocieka tłuszczem i dostarcza ok. 900 kcal w 100 g
- dania smażone – mają dużo kalorii i wywołują wzdęcia.

Easy Website Builder